...Vaše pestrá dovolená

pohodově podél "krásného modrého Dunaje"

cyklozajezdy
2. 7. - 6. 7. 2022
od 9 600

Z Pasau do Krems - 5 dní pouze s 1 dnem dovolené

Základní informace

Termín

2. 7. - 6. 7. 2022

Destinace

Vlajka - at Rakousko

Cena

od 9 600 Kč

Nástupní místa

Olomouc, Prostějov, Vyškov, Brno

Popis zájezdu

Dunajská stezka je nejznámější a nejstarší rakouská cyklostezka. Nejoblíbenější úsek z Pasova do Vídně je dlouhý zhruba 327 km. Pro náš 5-denní zájezd jsme vybrali úsek z německého Pasau až po závěr údolí Wachau – historický Krems. Pro pohodu na tomto zájezdu jsme zvolili ubytování na dvou místech, v pohodlných ubytovacích zařízeních po dvou nocích. První ubytování v Schlögenské smyčce (nejznámější meandr na Dunaji) v příjemném rodinném penziónu na břehu Dunaje, které nám umožní poznat úsek Dunaje mezi bavorským Pasau (Pasov) a hlavním městem Horního Rakouska Linzem.

Druhé ubytování je v pohostinném hotelu, v rodném městě malíře Oskara Kokoschky, v Pöchlarnu. To nám umožní navštívit místa, která neleží přímo u Dunaje, např. bazilika Maria Taferl, zámek Artstetten, zámek Schallaburg. Milovníci přírody a historie ocení kulturní krajinu kolem Dunaje – klášter Melk, vinice v údolí Wachau (přírodní a kulturní památka UNESCO), historický Dürnstein a Krems

Dunajská stezka, to je nejen příjemná cyklistika, ale také historické památky. A k pohodě přispějí gastronomické zážitky  – speciality rakouské kuchyně, ochutnávky výborného bílého vína a meruňkových „dobrot“ v údolí Wachau.  Trasa tohoto cyklozájezdu kopíruje evropský veletok DUNAJ a jízda, kromě výjezdu k bazilice Maria Taferl, probíhá téměř po rovině.

Itinerář

1. den 

Odjezd z ČR v časných ranních hodinách a dojezd na začátek etapy v bavorském Pasau. Pasau – „město 3 řek“ (stékají se zde Dunaj, Inn, Ilz). Zde nasedneme na kola a podél Dunaje, přes Obernzell (letní sídlo pasovských biskupů) až do ubytování ve Schlögenské smyčce. Cca 45 km

Zájemci mohou podniknout pěší výšlap na vyhlášenou vyhlídku na meandr Dunaje, tzv. Schlögenskou smyčku.

2. den 

Z místa ubytování přes Aschach an der Donau, s přístavem a pěkným nábřežím, do Ottensheimu a až do hlavního města Horního Rakouska – Linze. Cca 50 km Zde možnost navštívit katedrálu Mariendom (možnost vyhlídky z kostelní věže) a jiné památky. V Linzi bude přistaven autobus, který nás odveze zpět na ubytování.

Ti, kteří si chtějí prodloužit trasu, se mohou vrátit zpět po druhé straně Dunaje – kolem jezer u Feldkirchenu (možnost koupání). cca 100 km.

3. den

Z ubytování autobusem na začátek etapy v Mauthausenu, s jeho nechvalně proslulým koncentračním táborem (možnost individuální prohlídky). Po Dunajské stezce pokračujeme do historického města  Grein, který je jednou z nejhezčích zastávek na Dunajské cyklostezce. Pyšní se nejstarším rokokovým divadlem v Rakousku a krásným zámkem. Díky důmyslným protipovodňovým bariérám vyšel z posledních ničivých záplav bez poškození. Dále pokračujeme do městečka Ybbs s muzeem historických „velocipedů“ a odtud podél Dunaje do místa našeho dalšího ubytování v Pöchlarnu. Cca 75 km. 

Možnost zkrácení etapy, navezením k městu Grein a odtud do místa ubytování cca 40 km.

4. den

Po snídani přejedeme Dunaj na druhou stranu do Klein Pöchlarnu a dál do Marbachu a odtud vystoupáme k bazilice Maria Taferl – druhé nejvýznačnější poutní místo Rakouska. Od baziliky se nám otevře úžasný výhled na údolí Dunaje až k prvním vrcholkům Alp. Pokračujeme k zámku Artstetten, který patřil následníku trůnu Františku Ferdinandovi d´Este (možnost prohlídky zámku nebo zahrad). Sjedeme zpět k Dunaji a v Emersdorfu přejedeme na druhou stranu Dunaje do historického Melku s velkolepým barokním klášterem a jeho zahradami (památka UNESCO). Z Melku je to již nedaleko zpět do našeho ubytování v Pöchlarnu nebo si můžeme ještě zajet k dalšímu krásnému zámku Schallaburg.

Tato etapa je velmi variabilní; kdo nemá rád kopce, může vynechat výjezd k bazilice Maria Taferl a o to víc se věnovat prohlídce Melku, případně návštěvě kláštera a klášterních zahrad. Cca 30 – 60 km.

5. den

Po snídani opouštíme naše ubytování v Pöchlarnu, po Dunajské cyklostezce pokračujeme kolem Melku a dále kolem romantického zámku na skále nad Dunajem – Schönbühel. Dostáváme se do nejkrásnější částí Dunajské stezky – údolí Wachau (památka UNESCO) Pod zříceninou hradu Aggstein dojedeme k přívozu do vinařského městečka Spitz s gotickým farním kostelem. Můžeme ochutnat víno u některého z místních vinařů nebo si vyjet ke zřícenině hradu Hinterhaus s vyhlídkou na údolí Wachau. Pokračujeme přes Weissekirchen, do historického městečka Dürnsteinu, kde byl údajně vězněn anglický král Richard Lvi srdce. Odtud máme již jen pár kilometrů do nejstaršího města Dolního Rakouska Kremsu. Zde zakončíme naše putování kolem Dunaje. Cca 50 km. Odjezd do ČR v odpoledních hodinách.

Kola Koblížek

Detail zájezdu

Náročnost :

Profil trasy dunajské stezky je převážně rovinatý, zpestřením jsou výjezdy na vyhlídková místa nad Dunajem. Zájezd je vhodný pro každého, kdo rád jezdí na kole, včetně rodin s dětmi, které jsou zvyklé jezdit na celodenní výlety nebo pro rodiče, kteří si své malé ratolesti odvezou v cyklosedačkách nebo vozících.

Vhodné pro všechny typy kol.

Ubytování:

2 noci v rodinném penziónu ve Schlögenské smyčce ve 2-3-4 lůžkových pokojích

2 noci v hotelu v Pöchlarnu ve 2-3-4 lůžkových pokojích. 

Omezený počet 2-lůžkových pokojů za příplatek +800 Kč

Stravování:

Polopenze – snídaně formou bohatého bufetu, večeře v penziónu servírovaná (domácí rakouská kuchyně), ve druhém ubytování je hotelová bufetová večeře.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje
 • Doprava autobusem
 • přeprava kol v cyklovleku
 • 2 x ubytování v penziónu ve Schlögenu
 • 2 x ubytování v hotelu v Pöchlarnu
 • Polopenze (snídaně + večeře)
 • Informační materiály
 • Průvodce
 • Pojištění CK proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Vstupy do kulturních památek
 • Přívozy
 • Pojištění do zahraničí (možno přiobjednat u CK - pojištění)
 • Vše co není uvedeno v odstavci "Cena zahrnuje"
^