...Vaše pestrá dovolená

Jánošíkove diery

26. 5. 2018
650

Základní informace

Termín

26. 5. 2018

Destinace

Slovensko

Cena

650 Kč

Nástupní místa

Prostějov, Olomouc, Hranice, Valašské Meziříčí, Rožnov p. Radhoštěm

Popis zájezdu

Po slavném terchovském zbojníkovi jsou pojmenovány také nejkrásnější rokle Malé Fatry – Jánošíkove diery. Jedná se o vápencové kaňony s vodopády a kaskádami, vytvořené horskými bystřinami, jež stékají z úbočí Velkého a Malého Rozsutce.

Diery se skládají z Horních, Dolních a naposledy zpřístupněných Nových dier. Nachází se zde dohromady okolo 20 menších vodopádů nad kterými vedou železné lávky a žebříky; místy je cesta osazena i řetězy. Jejich použití přijde vhod zejména při mokru. Celá oblast je domovem mnoha živočišných i rostlinných druhů, vyhledávajících chlad a vlhko. Průchod roklin patří k předním turistickým magnetům Vrátné doliny.

Itinerář

Odjezd z ČR v brzkých ranních hodinách. Příjezd do Štefanové (východiště turistických tras). Odtud jsou připraveny 2 varianty pěších túr.

Nástupní místo bude z parkoviště v osadě Štefanová (625 m.n.m) ve Vrátné dolině, v níž se nachází i několik penzionů, kde se můžeme po návratu z túry občerstvit.

Po žluté turistické značce vystoupáme do sedla Vrchpodžiar (745 m.n.m) a pokračujeme k rozcestníku Podžiar (715 m.n.m) s modrou značkou. Po ní se vydáme vlevo přes Dolné diery k rozcestníku Ostrvné (640 m.n.m) a přejdeme na žlutou značku, která nás provede roklinou Nových dier. Vyjdeme opět u rozcestníku Podžiar a pokračujeme nahoru po modré značce do rokliny Horné diery, dál pod Tesnou Rizňou vystoupáme do sedla Medzirozsutce (1200 m.n.m).

Sestup zpět po modré kolem Tesné Rizně k rozcestníku Pod Pálenicou, kde přejdeme na nové žluté značení, jež nás po úbočí Poludňových skal s krásnými výhledy přivede k rozcestníku Huty na zelenou značku. Po ní sejdeme do osady Štefanová.

Převýšení na trase dělá kolem 700 výškových metrů a trasa trvá 4,5 – 5,5 hod. Trasu je možné případně u rozcestníku Podžiar o 1,5 hodiny zkrátit, vynechat prohlídku Nových dier a pokračovat vpravo, přímo do Horných dier.

Příjezd do ČR ve večerních hodinách.

Detail zájezdu

Náročnost:

Turistické trasy jsou zvládnutelné pro průměrně zdatné turisty. Je potřeba počítat s převýšením a místy pohybem ve skalnatém terénu. Vhodné i pro rodiny s dětmi, které jsou zvyklé na pěší výlety.

Průvodce zájezdu:   

Pepa Franc

Prostějovský fotograf – zakladatel Spolku prostějovských fotografů, nadšený turista a dopisovatel do outdoorových časopisů: Treking, Outdoor, Sky, Lidé a hory a webových portálů: Pohora.cz a Hedvábná stezka.cz

Cena zájezdu

Cena zahrnuje
  • Doprava autobusem
  • informační materiály
  • průvodce
  • pojištění CK proti úpadku
  • DPH
Cena nezahrnuje
  • Strava a vše, co není zahrnuto v kolonce "Cena zahrnuje"
^