...Vaše pestrá dovolená

Jánošíkove diery

turistika-a-poznani vikendovky
26. 5. 2018
650

Základní informace

Termín

26. 5. 2018

Destinace

Vlajka - sk Slovensko

Cena

650 Kč

Nástupní místa

Prostějov, Olomouc, Hranice, Valašské Meziříčí, Rožnov p. Radhoštěm

Popis zájezdu

Po slavném terchovském zbojníkovi jsou pojmenovány také nejkrásnější rokle Malé Fatry – Jánošíkove diery. Jedná se o vápencové kaňony s vodopády a kaskádami, vytvořené horskými bystřinami, jež stékají z úbočí Velkého a Malého Rozsutce.

Diery se skládají z Horních, Dolních a naposledy zpřístupněných Nových dier. Nachází se zde dohromady okolo 20 menších vodopádů nad kterými vedou železné lávky a žebříky; místy je cesta osazena i řetězy. Jejich použití přijde vhod zejména při mokru. Celá oblast je domovem mnoha živočišných i rostlinných druhů, vyhledávajících chlad a vlhko. Průchod roklin patří k předním turistickým magnetům Vrátné doliny.

Itinerář

Odjezd z ČR v brzkých ranních hodinách. Příjezd do Štefanové (východiště turistických tras). Odtud jsou připraveny 2 varianty pěších túr.

Nástupní místo bude z parkoviště v osadě Štefanová (625 m.n.m) ve Vrátné dolině, v níž se nachází i několik penzionů, kde se můžeme po návratu z túry občerstvit.

Po žluté turistické značce vystoupáme do sedla Vrchpodžiar (745 m.n.m) a pokračujeme k rozcestníku Podžiar (715 m.n.m) s modrou značkou. Po ní se vydáme vlevo přes Dolné diery k rozcestníku Ostrvné (640 m.n.m) a přejdeme na žlutou značku, která nás provede roklinou Nových dier. Vyjdeme opět u rozcestníku Podžiar a pokračujeme nahoru po modré značce do rokliny Horné diery, dál pod Tesnou Rizňou vystoupáme do sedla Medzirozsutce (1200 m.n.m).

Sestup zpět po modré kolem Tesné Rizně k rozcestníku Pod Pálenicou, kde přejdeme na nové žluté značení, jež nás po úbočí Poludňových skal s krásnými výhledy přivede k rozcestníku Huty na zelenou značku. Po ní sejdeme do osady Štefanová.

Převýšení na trase dělá kolem 700 výškových metrů a trasa trvá 4,5 – 5,5 hod. Trasu je možné případně u rozcestníku Podžiar o 1,5 hodiny zkrátit, vynechat prohlídku Nových dier a pokračovat vpravo, přímo do Horných dier.

Příjezd do ČR ve večerních hodinách.

Detail zájezdu

Náročnost:

Turistické trasy jsou zvládnutelné pro průměrně zdatné turisty. Je potřeba počítat s převýšením a místy pohybem ve skalnatém terénu. Vhodné i pro rodiny s dětmi, které jsou zvyklé na pěší výlety.

Průvodce zájezdu:   

Pepa Franc

Prostějovský fotograf – zakladatel Spolku prostějovských fotografů, nadšený turista a dopisovatel do outdoorových časopisů: Treking, Outdoor, Sky, Lidé a hory a webových portálů: Pohora.cz a Hedvábná stezka.cz

Cena zájezdu

Cena zahrnuje
  • Doprava autobusem
  • informační materiály
  • průvodce
  • pojištění CK proti úpadku
  • DPH
Cena nezahrnuje
  • Strava a vše, co není zahrnuto v kolonce "Cena zahrnuje"
^