...Vaše pestrá dovolená

Za přírodními krásami Zlatiboru, Jadovniku, Kamené Gory a Zlataru

turistika-a-poznani
21. 7. - 30. 7. 2023
16 200

komorní zájezd mikrobusem

Základní informace

Termín

21. 7. - 30. 7. 2023

Destinace

Vlajka - rs Srbsko

Cena

16 200 Kč

Nástupní místa

Olomouc, Prostějov, Vyškov, Brno, Břeclav

Popis zájezdu

Balkánský poloostrov je sice součástí evropského kontinentu a není od nás nijak zvlášť vzdálený; po překonání zhruba tisícovky kilometrů se však naráz ocitáme v úplně jiném světě. Ve světě, kde platí jiné tradice i společenská pravidla, jiné hodnoty. Budeme-li vnímavými návštěvníky i dobrými hosty, přinese nám putování po srbských horách spoustu zajímavých zážitků, které nás budou motivovat k návratu. Příroda je tu stále mimořádně zachovalá a obyvatelé vysoko položených vesnic s ní žijí v harmonickém soužití. Srbsko má bohatou středověkou historii s významnými památkami v podobě rekonstruovaných středověkých pravoslavných klášterů. To vše, spolu s nezaměnitelným temperamentem místního obyvatelstva, hudbou i výtečnou srbskou kuchyní tvoří důvody pro poznávání této krásné země.

Itinerář

1. den 

Odjezd z ČR ve večerních hodinách, přejezd přes Slovensko (Bratislavu), Maďarsko do Srbska.

2. den 

Příjezd do místa ubytování, do kláštera Mileševo, večeře v restauraci v Prijepolje.

  

3. den 

KAMENA GORA – PUTOVÁNÍ NA GUVNIŠTA A SVETI BOR

od Planinárského domu na Sopotnici okružní výšlap 2,5 km kolem nádherných travertinových vodopádů, přejezd do osady Kamena Gora, výšlap stejnojmenným pohořím kolem mohutné, 500 let staré borovice Sveti bor, přes starou osadu Guvnište.

    

4. den 

Národní park ZLATAR – KOLEM KAŇONU UVAC ZA SUPY BĚLOHLAVÝMI

Planina Zlatar je krasová oblast s nejvyšším vrcholem Golo brdo (1627 m). Tvoří ji rozlehlé náhorní planiny se starými zemědělskými samotami, malebně zasazenými do krajiny. Přírodním skvostem národního parku je přírodní rezervace „Uvac“. Vody řeky Uvac zde zařezaly svoje koryto hluboko do vápencových skal a zformovaly kaňon se strmými až 350 metrů vysokými vápencovými srázy. 

Ráno se přesuneme přes Sjenici k nástupu na celodenní výšlap ke kaňonu Uvac. Kolem opuštěných samot vystoupáme nad nádherně meandrující kaňon řeky Uvac k vyhlídce Molitva (Modlitba), z níž máme možnost pozorovat majestátně kroužící supy bělohlavé. Okružní cestou přes náhorní planinu Zlatar se vrátíme zpět.

Po návratu do Mileševa  odpolední výstup na zříceninu hradu Mileševac, kolem mešity Hisardžik – večeře v rybárně Kanjon.

   

5. den 

Ráno přejezd do Zlatiboru, po cestě návštěva jeskyně Stopiča pečina, nazývaná „menší sestra tureckého Pamukkale“. Jedná se o říční jeskyni, přes niž protéká Trnavský potok, který tvoří travertinové kaskádovité stupně. Ve spodní části jeskynního systému vytváří Trnavský potok vodopád, vysoký 9,5 m a nazvaný Pramen života. 

Prohlídka skanzenu srbské vesnice Sirogojno. Ubytování ve Zlatiboru, večeře.

   

6. den

NA NEJVYŠŠÍ HORU POHOŘÍ ZLATIBOR – TORNIK

Výstup na nejvyšší horu pohoří Zlatibor – Tornik (1496 m), s převýšením 500 m. Trasa vede krajinou zvlněných kvetoucích luk, přes hřeben k vrcholku Lupoglav (1139 m). Z něj pak máme před sebou nádherně jako na dlani celý zalesněný hřeben, jezero Ribničko a krajinu Zlatiboru. Ke zpáteční cestě využijeme nově postavené gondolové lanovky z vrcholu až na okraj Zlatiboru.

    

 7. den

Pěší výšlap k památníku na vrcholu Šumatno brdo, odkud vystoupáme na hlavní horský hřeben, vrcholy Čuker (1359 m.n.m) a Konjoder a přes planiny dále za výhledy na vrcholy Crni vrhGradina, odkud se vrátíme zpět do Zlatiboru. Trasa měří 23 km, s max. převýšením 600 m.

 

8. den 

KRAJINOU KUSTURICOVÝCH FILMŮ – NÁVŠTĚVA DRVENGRADU A JÍZDA HORSKOU ÚZKOKOLEJKOU ŠARGANSKÁ OSMICA

Ze Zlatiboru se mikrobusem přesuneme do Mokre Gory. Odtud projedeme nejzajímavější část úzkokolejné trati Šarganská osmica, která překonává na 15-km trati „Mokra Gora – Šargan Vitasi“ výškový rozdíl 300 metrů, projíždí 22 tunelů, z nichž nejdelší měří 1667 metrů a řadí se mezi nejzajímavější muzeální tratě Evropy. Vlak zastavuje na několika vyhlídkách, odkud můžeme pozorovat okolní hory i údolí, spolu s technickým řešením stoupání železničních kolejí.

   

Dále navštívíme „kusturicovu“ vesnici Drvengrad, která vznikla jako kulisa k filmu „Život je čudo“ (Život je krásný) od nejznámějšího srbského režiséra Emira Kusturici . Za svou vesnici získal v roce 2005 i prestižní Evropskou cenu za architekturu. V současnosti slouží jako turistická atrakce a konají se tu filmové festivaly nekomerčních filmů. 

   

 

9. den 

Po snídani odjezd domů, příjezd do ČR v nočních hodinách, případně další den nad ránem (podle situace na hraničních přechodech).

Detail zájezdu

Náročnost zájezdu:

Zájezd je určen pro aktivní turisty, milovníky přírody, fotografy. Jedná se o jednodenní vycházky na lehko.

Průvodce zájezdu:

Pepa Franc

Prostějovský fotograf – zakladatel Spolku prostějovských fotografů, nadšený turista a dopisovatel do outdoorových časopisů: Treking, Outdoor, Sky, Lidé a hory a webových portálů: Pohora.cz a Hedvábná stezka.cz

Nástupní místa:

Olomouc, Prostějov, Vyškov,  Brno (jedeme mikrobusem, takže lze domluvit i jinde)

Ubytování: 

 • 3 x v útulných pokojích kláštera Mileševo (2 – 4 lůžkové pokoje) s vlastním sociálním zařízením. 
 • 4 x v penziónu ve Zlatiboru (2 – 4 lůžkové pokoje)

Stravování:

 • Zlatibor – 4 x polopenze v penziónu 
 • Prijepolje – stravování vlastní, 1 x společná večeře v  místní restauraci. Snídani lze připravit v místě ubytování z vlastích zásob, které nakoupíme ve zdejších obchodech, na večeře budeme docházet do restaurací – jídla jsou zde velmi levná, levnější než v ČR

Cena zájezdu

Cena zahrnuje
 • Doprava dle počtu účastníků - mikrobusem
 • 7 x ubytování (viz rubrika ubytování)
 • 4 x polopenze v Zlatiboru
 • 1 x společná večeře v rybárně v Prijepolje
 • Jízdenka na vlak Šarganská osmica
 • Vstupné Drvengrad
 • Vstupné jeskyně Stopiča pečina
 • Vstupné NP Zlatar – Uvac
 • Lanovka Tornik
 • Informační materiály
 • Průvodce
 • Pojištění CK proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Stravování v prvním místě ubytování (3 noci) - pouze 1 společná večeře
 • Cestovní pojištění do zahraničí (možno přiobjednat u CK - pojištění)
^