...Vaše pestrá dovolená

Jánošíkove diery s výstupem na Velký Rozsutec

turistika-a-poznani vikendovky
24. 8. 2024
1 200

Základní informace

Termín

24. 8. 2024

Destinace

Vlajka - sk Slovensko

Cena

1 200 Kč

Nástupní místa

Prostějov, Olomouc, Hranice, Valašské Meziříčí, Rožnov p. Radhoštěm

Popis zájezdu

Po slavném terchovském zbojníkovi jsou pojmenovány také nejkrásnější rokle Malé Fatry – Jánošíkove diery. Jedná se o vápencové kaňony s vodopády a kaskádami, vytvořené horskými bystřinami, jež stékají z úbočí Velkého a Malého Rozsutce.

Diery se skládají z Horních, Dolních a naposledy zpřístupněných Nových dier. Nachází se zde dohromady okolo 20 menších vodopádů nad kterými vedou železné lávky a žebříky; místy je cesta osazena i řetězy. Jejich použití přijde vhod zejména při mokru. Celá oblast je domovem mnoha živočišných i rostlinných druhů, vyhledávajících chlad a vlhko. Průchod roklin patří k předním turistickým magnetům Vrátné doliny.

Itinerář

Odjezd z ČR v brzkých ranních hodinách. Příjezd do Štefanové (625 m n.m) ve Vrátné dolině, v níž se nachází i několik penzionů, kde se můžeme po návratu z túry občerstvit.

Po žluté turistické značce vystoupáme do sedla Vrchpodžiar (745 m.n.m) a pokračujeme k rozcestníku Podžiar (715 m.n.m) s modrou značkou. Po ní se vydáme vlevo přes Dolné diery k rozcestníku Ostrvné (640 m.n.m) a přejdeme na žlutou značku, která nás provede roklinou Nových dier. Vyjdeme opět u rozcestníku Podžiar a pokračujeme nahoru po modré značce do rokliny Horné diery, dál pod Tesnou Rizňou vystoupáme do sedla Medzirozsutce (1200 m.n.m). 

  • Po přestávce se zájemci o výstup na Velký Rozsutec (1610 m.n.m) vydají po červené značce vzhůru ještě kolem 400 výškových metrů a poté sestoupí po 2,5 hodinách do sedla Medziholie (1185 m.n.m).
  • Ostatní pokračují dál po modré úbočím Bielych skal asi hodinu také do sedla Medziholie, odkud se otvírají krásné panoramatické výhledy. Sestupujeme společně již po zelené značce lesem zhruba půldruhé hodiny zpět do Štefanové.

Převýšení na trase dělá kolem 700 výškových metrů a cesta trvá kolem 6 hodin, přičemž s výstupem na Velký Rozsutec je převýšení přes 1000 výškových metrů a cesta se prodlouží asi o hodinu a čtvrt.  Trasu je možné u rozcestníku Podžiar o 1,5 hodiny zkrátit, vynechat prohlídku Nových dier a pokračovat vpravo, přímo do Horných dier.

Příjezd do ČR ve večerních hodinách.

Detail zájezdu

Náročnost:

Turistické trasy jsou zvládnutelné pro průměrně zdatné turisty. Je potřeba počítat s převýšením a místy pohybem ve skalnatém terénu. Vhodné i pro rodiny s dětmi, které jsou zvyklé na pěší výlety.

 

Cena zájezdu

Cena zahrnuje
  • Doprava autobusem (mikrobusem)
  • informační materiály
  • průvodce
  • pojištění CK proti úpadku
  • DPH
Cena nezahrnuje
  • Strava a vše, co není zahrnuto v kolonce "Cena zahrnuje"

Vyplnit přihlášku na tento zájezd

1 200 Kč

Vyplnit nezávaznou přihlášku na tento zájezd

Osobní údaje

Jméno

Příjmení

E-mail

Telefon

Město

PSČ

Ulice

Číslo domu

Datum narození

Nástupní místo

* Pro více osob v případě zájmu můžeme za příplatek zajistit dodatečný svoz na nástupní místo.

Cena za tuto osobu: 0

Osobní údaje

Poznámky a cena

* Zde je místo pro Vaše dotazy, poznámky, či připomínky. Na vaše poznámky bude reagováno e-mailem.

Přihláška

^