komorní zájezd mikrobusem
Termín
18. 6. - 26. 6. 2022
Destinace
Srbsko
Cena
15 000 Kč
Nástupní místa
Olomouc, Prostějov, Vyškov, Brno
Balkánský poloostrov je sice součástí evropského kontinentu a není od nás nijak zvlášť vzdálený; po překonání zhruba tisícovky kilometrů se však naráz ocitáme v úplně jiném světě. Ve světě, kde platí jiné tradice i společenská pravidla, jiné hodnoty. Budeme-li vnímavými návštěvníky i dobrými hosty, přinese nám putování po srbských horách spoustu zajímavých zážitků, které nás budou motivovat k návratu. Příroda je tu stále mimořádně zachovalá a obyvatelé vysoko položených vesnic s ní žijí v harmonickém soužití. Srbsko má bohatou středověkou historii s významnými památkami v podobě rekonstruovaných středověkých pravoslavných klášterů. To vše, spolu s nezaměnitelným temperamentem místního obyvatelstva, hudbou i výtečnou srbskou kuchyní tvoří důvody pro poznávání této krásné země.
Odjezd v časných ranních hodinách z ČR, přejezd přes Bratislavu, Maďarsko do Srbska.
Odpoledne příjezd do Zlatiboru, Zlatibor je první a nejstarší horské turistické centrum v Srbsku, ležící 230 km jihozápadně od Bělehradu, na cestě do Černé Hory. Ubytování na 4 noci v penzionu s polopenzí. Prohlídka tržnice ve Zlatiboru, výměna peněz, večeře.
PŘECHOD HORSKÉHO HŘEBENE Z ČUKERU NA ČIGOTU
Přejedeme kolem travnatého hlavního hřebene, táhnoucího se od Zlatiboru na jihovýchod, k nástupnímu místu u osady pod Ćukerem. Pozvolna vystoupáme kolem osady na odlesněný, travnatý hřeben a přes vrcholek Ćuker (1359 m.n.m.) pokračujeme nádhernou panoramatickou hřebenovou cestou, z níž se odkrývají výhledy na celou oblast Zlatiboru a celý protilehlý hřeben s nejvyšším vrcholem pohoří – Tornik (1496 m.n.m.). Na konci přechodu hřebene nás čeká výstup na druhý nejvyšší vrcholek Čigota (1492 m.n.m.), z něhož sejdeme kolem osady k hlavní silnici na Zlatibor, kde nás bude čekat mikrobus.
NÁVŠTĚVA JESKYNĚ STOPIČA PEČINA A NA NEJVYŠŠÍ HORU POHOŘÍ ZLATIBOR – TORNIK
Jeskyně Stopiča pečina je nazývaná „menší sestra tureckého Pamukkale“. Jedná se o říční jeskyni, přes niž protéká Trnavský potok, který tvoří travertinové kaskádovité stupně. Ve spodní části jeskynního systému vytváří Trnavský potok vodopád, vysoký 9,5 m a nazvaný Pramen života.
Po prohlídce jeskyně přejedeme zpět do Zlatiboru, odkud se vydáme na pěší túru na nejvyšší horu pohoří Zlatibor – Tornik (1496 m). Trasa vede krajinou zvlněných kvetoucích luk, přes hřeben k vrcholku Lupoglav (1139 m). Z něj pak máme před sebou nádherně jako na dlani celý zalesněný hřeben, jezero Ribničko a krajinu Zlatiboru. Ke zpáteční cestě využijeme nově postavené gondolové lanovky z vrcholu až na okraj Zlatiboru.
KRAJINOU KUSTURICOVÝCH FILMŮ – NÁVŠTĚVA DRVENGRADU A JÍZDA HORSKOU ÚZKOKOLEJKOU ŠARGANSKÁ OSMICA
Ze Zlatiboru se mikrobusem přesuneme do národního parku Tara a navštívíme „kusturicovu“ vesnici Drvengrad, která vznikla jako kulisa k filmu „Život je čudo“ (Život je krásný) od nejznámějšího srbského režiséra Emira Kusturici . Za svou vesnici získal v roce 2005 i prestižní Evropskou cenu za architekturu. V současnosti slouží jako turistická atrakce a konají se tu filmové festivaly nekomerčních filmů.
Po prohlídce vesnice se přesuneme ke starému vlakovému nádraží Mokra Gora. Odtud projedeme nejzajímavější část úzkokolejné trati Šarganská osmica, která překonává na 15-km trati „Mokra Gora – Šargan Vitasi“ výškový rozdíl 300 metrů, projíždí 22 tunelů, z nichž nejdelší měří 1667 metrů a řadí se mezi nejzajímavější muzeální tratě Evropy. Vlak zastavuje na několika vyhlídkách, odkud můžeme pozorovat okolní hory i údolí, spolu s technickým řešením stoupání železničních kolejí.
Po snídani se mikrobusem přesuneme do místa dalšího pobytu do Prijepolje, ubytování v útulných pokojích kláštera Mileševo. Město Prijepolje leží v jihozápadní části Srbska na trojmezí hranic Srbska, Bosny a Hercegoviny a Černé Hory. Město leží na úpatí pohoří Jadovnik a na soutoku řek Mileševky a Lim.
Odpoledne výstup kaňonem řeky Mileševky ke zřícenině středověkého hradu Mileševac na skalním ostrohu nad mešitou na Hisardžiku. Společná večeře ve stylové rybárně v kaňonu řeky Mileševky.
Planina Zlatar je krasová oblast s nejvyšším vrcholem Golo brdo (1627 m). Tvoří ji rozlehlé náhorní planiny se starými zemědělskými samotami, malebně zasazenými do krajiny. Přírodním skvostem národního parku je přírodní rezervace „Uvac“. Vody řeky Uvac zde zařezaly svoje koryto hluboko do vápencových skal a zformovaly kaňon se strmými až 350 metrů vysokými vápencovými srázy.
Ráno se přesuneme přes Sjenici k nástupu na celodenní výšlap ke kaňonu Uvac. Kolem opuštěných samot vystoupáme nad nádherně meandrující kaňon řeky Uvac k vyhlídce Molitva (Modlitba), z níž máme možnost pozorovat majestátně kroužící supy bělohlavé. Okružní cestou přes náhorní planinu Zlatar se vrátíme zpět.
Ráno přejedeme do stejnojmenné osady Kamena Gora, která bude východiskem našeho putování. Nejprve se vydáme ke Svaté borovici (Sveti bor), tyčící se majestátně na severním svahu pohoří, s panoramatickými výhledy na protilehlou náhorní planinu Jadovnik. Poté si vyšlápneme lesními cestami i horskými loukami na okružní túru tímto malebným pohořím, přičemž si projdeme i osadu Guvnište.
Přejedeme k Planinárskému domu na Sopotnici, odkud vystoupáme kolem nádherných kaskádovitých travertinových vodopádů na planinu Jadovnik, z níž se otvírají panoramatické výhledy na pohoří Kamena Gora, tvořící hranici s Černou Horou, tak na vzdálený Durmitor. Okružní přechod části náhorní planiny s návratem k Planinárskému domu
Po snídani odjezd z Prijepolje a po cestě možná zastávka na tržnici ve Zlatiboru, kde lze nakoupit jak místní suvenýry, tak množství domácích potravinářských produktů (sýry, pršuty, salámy, med, likéry, ovoce a zelenina). Odjezd zpět do ČR.
Návrat do ČR v dopoledních hodinách.
Zájezd je určen pro aktivní turisty, milovníky přírody, fotografy. Jedná se o jednodenní vycházky na lehko.
Prostějovský fotograf – zakladatel Spolku prostějovských fotografů, nadšený turista a dopisovatel do outdoorových časopisů: Treking, Outdoor, Sky, Lidé a hory a webových portálů: Pohora.cz a Hedvábná stezka.cz
Olomouc, Prostějov, Vyškov, Brno (jedeme mikrobusem, takže lze domluvit i jinde)