...Vaše pestrá dovolená

Výprava do Ovčarsko - Kablarské soutěsky

turistika-a-poznani
30. 7. - 5. 8. 2022
13 000

nová oblast - komorní zájezd mikrobusem

Zájezd je již vyprodaný

Základní informace

Termín

30. 7. - 5. 8. 2022

Destinace

Vlajka - rs Srbsko

Cena

13 000 Kč

Nástupní místa

Olomouc, Prostějov, Vyškov, Brno

Popis zájezdu

Balkánský poloostrov je sice součástí evropského kontinentu a není od nás nijak zvlášť vzdálený; po překonání zhruba tisícovky kilometrů se však naráz ocitáme v úplně jiném světě. Ve světě, kde platí jiné tradice i společenská pravidla, jiné hodnoty. Budeme-li vnímavými návštěvníky i dobrými hosty, přinese nám putování po srbských horách spoustu zajímavých zážitků, které nás budou motivovat k návratu. Příroda je tu stále mimořádně zachovalá a obyvatelé vysoko položených vesnic s ní žijí v harmonickém soužití. Srbsko má bohatou středověkou historii s významnými památkami v podobě rekonstruovaných středověkých pravoslavných klášterů. To vše, spolu s nezaměnitelným temperamentem místního obyvatelstva, hudbou i výtečnou srbskou kuchyní tvoří důvody pro poznávání této krásné země.

Ovčarsko – kablarská soutěska patří mezi nejmalebnější soutěsky Srbska. Vyznačuje se vysokými a strmými vápencovými stěnami, v nichž jsou vidět otvory několika jeskyní, vymodelovanými meandry, jež tu vyhloubila na svém toku řeka Západní Morava a jedinečnou flórou a faunou. Nejvyšší vrchol Ovčar, který se tyčí 710 m nad řekou, tvoří stěnu s největší hloubkou rokle v Srbsku. V této oblasti se nacházejí termální minerální prameny, a léčivou vodu zde využívali v minulosti již Římané. Oblast Ovčarsko – kablarské soutěsky je významným kulturně – historickým komplexem s četnými kláštery a kostely, díky nimž je známá jako „Srbská Svatá hora“. Klášter Blagoveštenje (Zvěstování) se nachází na malém kopci nad městečkem Ovčar Banja

 

Itinerář

1. den 

Odjezd v časných ranních hodinách z ČR, přejezd přes Bratislavu, Maďarsko do Srbska.

Odpoledne příjezd do města Čačak, výměna peněz.  Po příjezdu a ubytování možná vycházka za město, k jeskyni Kadjenica.  

2. den 

Vystoupáme kolem kostelíku Svatého Sávy na vrchol Kablar (885 m.n.m.), odkud se nám otevřou náramné panoramatické výhledy na protilehlý masiv Ovčaru, soutěsku a meandrující řeku Západní Morava. Při sestupu kolem horské samoty projdeme areálem kláštera sv. Nikolje, ležícím u řeky. 

       

3. den  

Při výstupu na nejvyšší vrchol Ovčar (986 m.n.m) navštívíme ženský klášter Sretenje. Z vrcholku Ovčaru se nám otevřou výhledy na protilehlý hřeben s vrcholem Kablar. Při sestupu do Ovčar Banje si prohlédneme klášter Sv. Trojice.

    

4. den 

Vycházka kolem jezera Medjuvršje, případně plavba loďkou ze soutěsky po jezeře. Zastavíme se v rybárně, abychom ochutnali něco z místních specialit. 

  

5. den 

Zajedeme si prohlédnout jeskyni Potpećka s monumentálním vstupním portálem ve tvaru podkovy, bohatou krápníkovou výzdobou a podzemní říčkou. Po prohlídce se stavíme na oběd ve výtečné rybárně kousek pod jeskyní. Navštívíme vesnici Zlakusa, známou ruční výrobou hliněných nádob a keramiky, a můžeme si zakoupit něco na památku domů.

     

6. den

Po snídani přejezd do Zlatiboru, kde si na tržnici nakoupíme místní suvenýry, nebo něco z domácích potravinářských produktů (sýry, pršuty, salámy, med, likéry, ovoce a zelenina). Noční přejezd do ČR

7. den

Návrat do ČR v časných ranních nebo dopoledních hodinách.

Detail zájezdu

Náročnost zájezdu:

Zájezd je určen pro aktivní turisty, milovníky přírody, fotografy. Jedná se o jednodenní vycházky na lehko.

Průvodce zájezdu:   

Pepa Franc

Prostějovský fotograf – zakladatel Spolku prostějovských fotografů, nadšený turista a dopisovatel do outdoorových časopisů: Treking, Outdoor, Sky, Lidé a hory a webových portálů: Pohora.cz a Hedvábná stezka.cz

Nástupní místa:

Olomouc, Prostějov, Vyškov,  Brno (jedeme mikrobusem, takže lze domluvit i jinde)

Ubytování a stravování: 

 • 5 x v penziónu WELLNES CENTAR OVČAR BANJA
 • dvoulůžkové pokoje
 • bohatá polopenze
 • v rámci ubytování vstup do venkovního termálního bazénu
 • během dne se budeme stravovat v místních zařízeních – jídla jsou levnější než v ČR

        

Cena zájezdu

Cena zahrnuje
 • Doprava mikrobusem
 • 5 x ubytování ve 2-lůžkových pokojích
 • 5 x polopenze
 • Vstupné do jeskyně Potpečka
 • Informační materiály
 • Průvodce
 • Pojištění CK proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Vše co není v rubrice "Cena zahrnuje"
 • Cestovní pojištění do zahraničí (možno přiobjednat u CK - pojištění)
^