Termín
17. 8. - 26. 8. 2018
Destinace
Srbsko
Cena
od 10 900 Kč
Nástupní místa
Prostějov, Olomouc, Brno, Vyškov
Balkánský poloostrov je sice součástí evropského kontinentu a není od nás nijak zvlášť vzdálený; po překonání zhruba tisícovky kilometrů se však naráz ocitáme v úplně jiném světě. Ve světě, kde platí jiné tradice i společenská pravidla, jiné hodnoty. Budeme-li vnímavými návštěvníky i dobrými hosty, přinese nám putování po srbských horách spoustu zajímavých zážitků, které nás budou motivovat k návratu. Příroda je tu stále mimořádně zachovalá a obyvatelé vysoko položených vesnic s ní žijí v harmonickém soužití. Srbsko má bohatou středověkou historii s významnými památkami v podobě rekonstruovaných středověkých pravoslavných klášterů. To vše, spolu s nezaměnitelným temperamentem místního obyvatelstva, hudbou i výtečnou srbskou kuchyní tvoří důvody pro poznávání této krásné země.
odjezd ve večerních hodinách z ČR, noční přejezd přes Slovensko, Maďarsko do Srbska.
Dopoledne příjezd do Prijepolje, ubytování. Odpoledne výstup kaňonem řeky Mileševky ke zřícenině středověkého hradu Mileševac na skalním ostrohu nad mešitou na Hisardžiku. Možnost večeře ve stylové rybárně v kaňonu.
JADOVNIK – ZA TRAVERTINOVÝMI VODOPÁDY NA SOPOTNICI
Sopotnica je horská vesnice, ležící na svazích pohoří Jadovnik, tyčícího se nad městem Prijepoljev jihozápadní části Srbska. Nachází se v nadmořské výšce mezi 800 a 1200 metry.
Přejedeme k Planinárskému domu na Sopotnici, odkud se vydáme kolem nádherných kaskádovitých travertinových vodopádů. Kolem nich vystoupáme na planinu Jadovnik, z níž se otvírají panoramatické výhledy jak na pohoří Kamena Gora, tvořící hranici s Černou Horou, tak na vzdálený Durmitor. Okružní přechod části náhorní planiny s návratem k Planinárskému domu.
Národní park ZLATAR – ZA SUPY BĚLOHLAVÝMI
Planina Zlatar je krasová oblast s nejvyšším vrcholem Golo brdo (1627 m.n.m).
Ráno se přesuneme přes Sjenici k nástupu na celodenní výšlap ke kaňonu Uvac. Kolem opuštěných samot vystoupáme nad nádherně meandrující kaňon řeky Uvac k vyhlídce Molitva (Modlitba), z níž máme možnost pozorovat majestátně kroužící supy bělohlavé. Vody řeky Uvac zde zařezaly svoje koryto hluboko do vápencové skály a zformovaly zúžené kaňonovité údolí s vysokými, strmými, 200 až 350 metrů vysokými vápencovými srázy. Okružní cestou přes náhorní planinu Zlatar se vrátíme zpět; po cestě se můžeme stavit u místních na kávu, rakiji, domácí sýr či med.
KAMENA GORA – PUTOVÁNÍ NA GUVNIŠTA A SVETI BOR
Pohoří Kamena Gora leží na jihozápadě Srbska, na hranici s Černou Horou, s hraničními přechody Bijelo Polje a Pljevlja. Krajina Kamené Hory se vyznačuje bohatou flórou a faunou, hlubokými lesy s mnoha čistými prameny a vodními toky.
Ráno přejedeme do stejnojmenné osady Kamena Gora, která bude východiskem našeho putování. Nejprve se vydáme ke Svaté borovici, tyčící se majestátně na severním svahu pohoří, s panoramatickými výhledy na protilehlou náhorní planinu Jadovnik. Je to 500 let stará borovice a je symbolem i svatým místem Kamené Gory, neboť se u ní z nedostatku kostelů v okolí shromažďovali v minulosti místní obyvatelé a prováděli tu svátosti a uctívání. Poté si vyšlápneme lesními cestami i horskými loukami na okružní túru tímto malebným pohořím, přičemž si projdeme i osadu Guvnište a vystoupáme na vrchol Crni vrh (1435 m.n.m.).
Ráno odjezd z Prijepolje, příjezd do Zlatiboru, ubytování v hotelu.
Odpoledne projedeme malebnou krajinou Dinárských hor do vesničky Sirogojno, která se pyšní unikátním skanzenem dokumentujícím život této oblasti v 18. a 19. století. Návštěva skanzenu s věhlasnými zlatiborskými specialitami i lidovými výrobky. Posléze si prohlédneme jeskyni Stopića pećina, menší sestru tureckého Pamukkale, s říčkou Ponor, tvořící travertinové kaskádovité stupně. Prohlídka vodopádu Gostilj (tam přejedeme z jeskyně Stopiča pečina).
KRAJINOU ZLATIBORU
Zlatibor je první a nejstarší horské turistické centrum v Srbsku, ležící 230 km jihozápadně od Bělehradu, na cestě do Černé Hory.
NA NEJVYŠŠÍ HORU TORNIK, KE SKALNÍ PRŮRVĚ PRERAST A DŘEVĚNÉMU KOSTELÍKU DOBROSELICE
Od hráze jezera Ribničko se vydáme přes hřeben k vrcholku Lupoglav (1139m). Z něj pak máme před sebou nádherně jako na dlani celý zalesněný hřeben, táhnoucí se zprava od Torniku (1496 m) k vrcholku Ravni Tornik (1400 m) k sedlu Marjanovića sedlo (1319 m), vystupující nad planinou s jezerem Ribničko. Vystoupáme na vrchol Torniku, odkud se otvírají panoramatické výhledy na krajinu Zlatiboru. Zde je možnost občerstvení v kavárně K2 či restauraci. Pokračujeme hřebenem v sestupu přes Ravni Tornik směrem k sedlu Marjanovića a sestoupáme dolů k jezeru Ribničko.
Po snídani odjezd zpět do ČR. Návrat v nočních hodinách.
Zájezd je určen pro aktivní turisty, milovníky přírody, fotografy. Jedná se o jednodenní vycházky na lehko.
Prostějovský fotograf – zakladatel Spolku prostějovských fotografů, nadšený turista a dopisovatel do outdoorových časopisů: Treking, Outdoor, Sky, Lidé a hory a webových portálů: Pohora.cz a Hedvábná stezka.cz
Olomouc, Prostějov, Vyškov, Brno
První 4 noci spíme v útulných pokojích kláštera Mileševo, s vlastním sociálním zařízením. Zde bez stravy (snídani lze připravit v místě ubytování, na večeře budeme docházet do místních restaurací – jídla jsou zde velmi levná, levnější než v ČR).
Další 3 noci spíme v hotelu ve Zlatiboru – ubytování včetně polopenze.